NUMER 63

Spis treści numeru 64 (zima 2010)


Na okładce:
Jacek Waltoś, Iwanow z cyklu Ludzie Czechowa



Beata Wróblewska,  Barbara Walicka,
Georgij Sorgonin – wiersze


Maria Koziebrocka – Postać na tle

Książka Grochowskiej to szczegół, to fotografia, chwila zatrzymana w kadrze, czasem przypadkiem, czasem z premedytacją. To wędrówka w czasie, nie zawsze chronologiczna, od dwudziestolecia międzywojennego do początków XXI wieku. To podróż przez literaturę, idee filozoficzno-polityczne, koncepcje lokalne i globalne. To nieustająca wędrówka między uciemiężoną Europą Wschodnią i wolnym światem.


Bohdan Wróblewski – Jak brwinowianie Towarzystwo Przyjaciół Podkowy Leśnej reaktywować chcieli

… teczki uzupełniały zbiór archiwaliów po Towarzystwie, obchodzącym w tym roku 80-lecie. W większości zawierały kopie dokumentów już znanych. Dwie kartki papieru były ową sensacją, przyczyną ekscytacji kustosza, a potem mojej.


Zofia Broniek – Kochaliśmy Go

Ksiądz Leon. Srebrne włosy, energiczne ruchy, gromki głos. Zawsze otwarta plebania. [...] Gotów był wysłuchać każdego, co nieodparcie przyciągało ludzi.


Pomysły, sukcesy, plany – z Grzegorzem Zegadłą rozmawia Małgorzata Wittels

… zwykle jednak mam pewność, że warto się książką zajmować, ponieważ są jeszcze ludzie, którym jest ona – a więc także i biblioteka – potrzebna. Czasem wystarczy jeden telefon, przypadkowa rozmowa z czytelnikiem na ulicy, ciepły uśmiech i wiem, że nie jest to praca nadaremna.


Magdalena Lewańska-Kuypers – Kołnierz

Najpierw powoli, potem szybciej i nie spuszczając zjawy z oka, ruszyłam w stronę drzwi. Gdy doszłam do połowy pokoju, Dama wysunęła spod długiej sukni swą zgrabną nóżkę w wysokim buciku. Teraz, żeby wyjść, musiałabym tę stopę przeskoczyć albo się o nią potknąć. Tak, duch chciał podstawić mi nogę!


Tadeusz Nyczek – Czechow i ludzie Waltosia

Udręki niedobranych par, niespełnionych marzeń, niemożliwych układów erotycznych są, owszem, odwiecznym tematem literatury i sztuki. Ale nikt tak jak Czechow nie pokazał owej plątaniny w całym jej olśniewającym pisarsko bogactwie. I temu właśnie motywowi poświęcony jest jeden z najciekawszych cykli rysunkowo-rzeźbiarskich Jacka Waltosia.


Jacek Waltoś – Ludzie Czechowa - reprodukcje prac


Piotr Mitzner – Rosyjski poeta w Podkowie Leśnej

Od pewnego czasu zbieram materiały do książki o rosyjskich pisarzach-emigrantach, którzy po rewolucji bolszewickiej znaleźli się w Polsce. Nie przypuszczałem, że jeden z nich mieszkał w Podkowie. Był to Georgij Sorgonin.


Stanisław Werner – Polowanie z widelcem

Historyjka sprzed z górą stu lat jest istotnie błaha, ale przecież warta przypomnienia. Jest w niej bowiem jakieś ciepło, które niepostrzeżenie wyparowało z dzisiejszego życia. Ustrój ówczesny, tak jak obecny, nazywamy kapitalizmem. Ale jest różnica między tymi kapitalizmami.


Leszek Zabłocki – Nie sposób zapomnieć

W Gross-Rosen przesiedziałem dziesięć miesięcy. Miałem szczęście, że nie trafiłem do kamieniołomów, tylko pracowałem pod dachem. Segregowaliśmy materiały plastikowe, z których później pleciono sznury. Pod koniec wojny ewakuowano nas stamtąd do Leitmeritz.


Ákos Engelmayer – Wspólny tragiczny los

Ilonę Korompay poznałem po przeczytaniu serii artykułów Wiesława Budzyńskiego, opublikowanych na łamach „Życia Warszawy” pod koniec lat osiemdziesiątych. Z nich dowiedziałem się o okrutnych kolejach losu tej węgiersko-polskiej rodziny.


Małgorzata Wittels – Mistrz recytacji

Stworzył niezapomniane postacie w spektaklach Dejmka (między innymi w Żywocie Józefa oraz w Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim), Hanuszkiewicza (Wernyhory w Śnie srebrnym Salomei Słowackiego), Minca (Bohatera w Kartotece Różewicza) – by wymienić tylko najważniejsze.


Żyli wśród nas


Recenzje


Kronika


Noty o autorach





Sympatyków i Przyjaciół prosimy o wsparcie pisma.
Podajemy numer konta:
Towarzystwo Przyjaciół Miasta–Ogrodu Podkowa Leśna
PKO SA 29 1240 6380 1111 0000 5114 5534
(wpłata na rzecz Magazynu)





indeks  Strona główna