NUMER 31-32

Spis treści numeru 4 - 1 (31/32)
zima-wiosna 2001

Na okładce: Bożenna Biskupska, Wytyczanie obrazu, Beton, metal. 1998



Taki był profesor - notowała A. Żukowska-Maziarska

"Profesora Kazimierza Michałowskiego wspomina dr Stefan Jakobielski, jego wieloletni współpracownik, kierownik misji w Starej Dongoli w Sudanie, adiunkt i kierownik Pracowni Nubiologii Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN..."


Anna Żukowska-Maziarska - Jak uratowano "Aidę"

"Bodaj najstarszym domem w Podkowie jest drewniana “Aida”, owiana legendą Skamandrytów i ich przyjaciół, którzy w latach dwudziestych, zanim powstało Stawisko, tu  przyjeżdżali w odwiedziny do Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów..."


Bohdan Pociej - Schubert (z cyklu Sylwetki geniuszy)

"Spośród geniuszy kompozycji muzycznej Franz Schubert (1797 – 1828) był największym mistrzem pieśni. W twórczości jego ten gatunek osiąga swoje apogeum w dziejach muzyki Zachodu. I chociaż pieśń po Schubercie będzie się dalej intensywnie rozwijać [...], to przecież nie powstaną już arcydzieła dorównujące pieśniom Die Stadt czy Doppelgänger – w doskonałości formy, zwięzłości wypowiedzi, celności efektu, intensywności ekspresji..."


Pejzaż serdeczny - Rozmowa Zofii Broniek ze Zbigniewem Parandowskim, architektem, profesorem ASP

"...archetyp urody tych podmiejskich okolic jest szczególny, bo ich uroda jest nikła, jak całego Mazowsza. Ktoś powiedział, że można je lubić tylko wtedy jeżeli się je kocha, bo jeżeli nie, to ono nie ma żadnego uroku. Ktoś inny określił je bardziej kąśliwie jako “sto kilometrów niczego”. Jeżeli jednak dostrzeże się tę urodę, jest to pejzaż serdeczny, bo Mazowsze trafia do uczuć, choć może nie wprost do odczuć estetycznych..."


Sławomir Łodziński - Romowie - bliscy i dalecy

"Romowie są obecni w Europie od co najmniej XIII – XIV wieku. Z początku budzili sympatię i zaciekawienie. Później już tylko niechęć i odrzucenie. Pozostało to do dzisiaj trwałą charakterystyką ich stosunków z otoczeniem. Niechęć i prześladowania były z kolei jedną z przyczyn izolacji tej grupy od otoczenia, utrzymywania własnej, zamkniętej dla innych, odrębności kulturowej oraz tendencji do nomadyzmu i migracji..."


Teresa Mirga - Wiersze


Larysa Zajączkowska-Mitznerowa - Wiersz


Maria Konopka-Wichrowska - Między karnawałem a śmiercią

"Wenecja od dawna leżała na włoskim szlaku edukacyjno-wychowawczych wojaży magnackich i szlacheckich synów, ale zatrzymywano się tam dłużej nie dla jej urody. W XVII wieku nie była jeszcze miastem magicznym - mimo niezwykłego usytuowania, kilkusetletniej tradycji oraz przyciągającego twórców bogactwa i wyrafinowania mecenasów. Metafizycznego piękna przydało jej dopiero umieranie. Podróżnych znad Wisły interesowała najczęściej jako siostrzana Serenissima Respublica, która różne swoje problemy zdołała rozwiązać, skuteczna militarnie, partnerka w polityce zagranicznej..."


Jarosław Iwaszkiewicz - Podróżne miniatury (z archiwum Stawiska)

"Przedwczoraj cały dzień w Paestum. Tyle razy się tam wybierałem, tyle razy machałem na to ręką - no i wreszcie byłem. Najprzyjemniejsze z całego dnia - spacer wiejską drogą wzdłuż morza, zbieranie szyszek piniowych i obiad na małej stacyjce w ogródku z uroczym, poczciwym, starym psem i milutkim kotem, całym czarnym..."


Barbara Walicka - Droga do Beni Bahdel

"Za dwa lub trzy dni spadnie deszcz. Jak zwykle. Najpierw od strony Sebdu, od Sahary nadciągną gęste, szare i ciężkie chmury. Jak zawsze. Napływają wolno, nieubłaganie. Potem w nieszczelne okna z łomotem uderza gwałtowna ulewa. Dwa. Może trzy dni czekania. Bowiem czekanie na deszcz jest czekaniem, do którego ostatecznie można się przyznać...."


Grażyna Zabłocka - Mollie Gillen zaprasza na Wyspę Księcia Edwarda

"Na mapach Wyspy Księcia Edwarda trudno odnależć malutką osadę Clifton, gdzie w małym, drewnianym, białym domku o zielonych framugach przyszła na świat Lucy Maud Montgomery. Jej biografowie podkreślają, że to właśnie ona (a nie zjazd, na którym proklamowano powstanie państwa kanadyjskiego w Charlottetown w 1864 r.) przyniosła sławę jednemu z najbardziej ulubionych parków narodowych Kanady...."


Krzysztof Meissner Moja podróż do Japonii

"Słowo “prawda” jest w Kanji zapisane jako: człowiek mówi. Jeśli mówi, to z pewnością mówi prawdę. Być może “żółte mózgi” nie potrafią, jak my, budować wewnętrznych parawanów, zasłaniać tego, co nieprzyjemne. Cierpienie jest cierpieniem, okrucieństwo okrucieństwem, miłość miłością..."


Marek Cabanowski - O królewskim samolocie i krowach na lotnisku

"Latanie zawsze jest przygodą. Chociażby dlatego, że samoloty z reguły się spóźniają, co powoduje nieraz poważne komplikacje. Na wszystkich dużych lotniskach spotyka się grupki ludzi, po których od razu widać, że coś jest nie w porządku..."


Bohdan Skaradzinski - Wspomnienie Bagdadu, Damaszku i Ankary

"Z Bagdadem zdążyłem się zżyć. Prawie dwa lata pracy. Na urbanistycznej niwie, miałem więc dostęp do zakamarków miasta, które nie frapują turystów, ani też nie są prezentowane dyplomatom. Uroki Bagdadu są dyskretne. Kolorystyka pastelowa, w tonacji otaczających pustyń; nawet zieleń palm i ogrodów, płukanych deszczem dwa - trzy razy w roku, nawet notoryczny błękit nieba tonowany permanentnym skwarem..."


Monika Rosińska - Milwaukee, Wisconsin

"Taka jest Ameryka, którą zobaczyłam: fascynująca, majestatyczna, tandetna, kiczowata i okrutna. Było to najintensywniejsze pół roku w moim życiu..."


Muzeum dwudziestolecia

"Chcemy stworzyć w Podkowie Leśnej muzeum dwudziestolecia międzywojennego 1918-1939. [...] Jako kolejne pokolenia i jako miasto jesteśmy coś winni tamtej niezwykłej epoce i jej ludziom. Na razie otwieramy redakcyjną Galerię Dwudziestolecia, z nadzieją, że kiedyś stanie się archiwalnym śladem narodzin przyszłego muzeum."


Podkowiański Słownik Biograficzny


Kronika wydarzeń kulturalnych


Noty o Autorach



indeks  Strona główna