NUMER 39

Spis treści numeru 39 (wiosna 2003)

Na okładce: Bronisław Bednarz, „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy”, rzeźba, drewno polichromowane.
Własność Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.



Hermann Hesse — Trzy pory roku

...W radosnym oczekiwaniu wiosny sieję w moim ogródku fasolę i sałatę, rezedę i nasturcje, zasilam je resztkami ich poprzedników, rozmyślam o poprzednim i o następnych roślinnych pokoleniach. Jak każdy muszę się pogodzić z tym uporządkowanym obiegiem życia – jako rzeczą oczywistą i w gruncie rzeczy wewnętrznie piękną; i tylko czasami przy siewie i zbiorach przychodzi mi na chwilę do głowy myśl, jak osobliwe jest przecież to, że spośród wszystkich stworzeń ziemskich jedynie my, ludzie, mamy coś do zarzucenia takiemu biegowi rzeczy, bo nie zadowalamy się nieśmiertelnością wszystkiego, pragnąc jej tylko dla nas – osobistej, własnej i wyjątkowej.


Bohdan Pociej — List do Jarosława Rymkiewicza

A co to znaczy poezja prawdziwa – dzisiaj, niegdyś, zawsze? Znaczy to, że wiersz ma nie tylko mówić i rozważać (jak to dzisiaj modne), posługując się słowami, ale i śpiewać, grać, tańczyć, jak niegdyś u Greków w „trójjedynej chorei” także malować i przedstawiać, również śmiać się, uśmiechać, ironizować...


Jarosław Marek Rymkiewicz — Wiersz


Z jednego pnia... — rozmowa z rektorem Wyższego Adwentystycznego Seminarium Duchownego Zdzisławem Plesem

Mamy świadomość, jak wiele zła wyniknęło w przeszłości z waśni religijnych. Jesteśmy ludźmi głęboko wierzącymi. Wierzymy, że Chrystus poniósł ofiarę krzyża za całą ludzkość, a to wprost zobowiązuje do jedności. To łączenie się wokół Jezusa, wokół Pisma Świętego umożliwia nam rozmowy, spotkania i doświadczanie chrześcijańskiej wspólnoty.


Maria Barbasiewicz — Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza w Milanówku

Jedwabnictwo docierało do Europy zawsze ze Wschodu. Tym razem również! Henryk Witaczek wraz z rodzicami został w czasie I wojny światowej wywieziony do Rosji. W latach 1915-1921 przebywał w Gruzji. Tam ukończył gimnazjum, rozpoczął studia prawnicze i jednocześnie... odbył specjalny kurs hodowli jedwabników.


Hanna Gradkowska — Morwy białe, czyli co je jedwabnik


Całkiem inny świat — z Marianem Pokropkiem rozmawia Małgorzata Wittels

...muzeum może poszczycić się ponad trzydziestoma ekspozycjami zorganizowanymi na miejscu i w całej Polsce – w muzeach, galeriach i domach kultury, także za granicą, nie licząc wystaw zorganizowanych przez Regionalne Towarzystwa Kulturalne oraz studentów wydziału Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.


Krzysztof Meisner — Hałas w sztuce

Kultura codziennie przegrywa z cywilizacją. Hałas się nasila i wypiera harmonię. A niestety hałas, zwłaszcza nieustanny, prowadzi do głuchoty. A z głuchym nie ma rozmowy.


Magdalena Hniedziewicz — Rzeźbienie metafizyki


Wspomnienia Emilii Kramsztykowej — Z pamięci dla pamięci


Podkowiański Słownik Biograficzny:

Anna Żukowska-Maziarska — Stanisława i Henryk – rodzeństwo Witaczków


Recenzje:

Beata Wróblewska — W poetyckim skrócie


Marzena Kozanecka-Zwierz — Roman Artymowski - wystawa


Grażyna Zabłocka — Marii Kann granice świata


Zofia Broniek — Podwójność albo splot


Galeria dwudziestolecia — Jedwab z Milanówka


Kronika kulturalna


Noty o Autorach



indeks  Strona główna