PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY, nr 39

Kronika wydarzeń kulturalnychPodkowa Leśna


Stowarzyszenie Ogród sztuk i Nauk oraz Muzeum A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku

17.01 – Wieczór kolęd w wykonaniu Anny Mikołajczyk – sopran, Cezarego Szyfmana – baryton oraz Mirosława Feldgebela – fortepian, harfa celtycka. Po koncercie otwarcie wystawy megality z Bretanii w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej .

26.01 – Spotkanie z muzyką i literaturą. Utwory L. Van Beethovena i k. Szymanowskiego grały Kaja Danczowska – skrzypce i Krystyna Borucińska – fortepian, poczym odbyło się spotkanie z pisarzem Adamem Czerniawskim. Teksty czytał Henryk Boukołowski.

05.01 – W ramach spotkań Stawiskiego Klubu Pań, Marzena Grzymała i jej zespół wykonywali Kolędy i pastorałki w jazzowym stylu.

Ośrodek Kultury

14.12 – Przedstawienie pt. Nowa w wykonaniu Teatru Młodzieżowego DRUID według scenariusza i w reżyserii Beaty Bierońskiej. Teatr DRUID za przedstawienie Nowa otrzymał II nagrodę i Srebrnego IKARA na Wojewódzkim przeglądzie Teatrów Szkolnych „Melpomena w szkolnej ławce” w Warszawie 26 listopada 2002 roku.

25.01 – w GALERII A otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Pawła Cabanowskiego

28.02 – przedpremierowy pokaz spektaklu Schody. wg Charlesa Dyera w reżyserii Piotra Łazarkiewicza. W obsadzie Daniel Olbrychski i Jerzy Radziwiłłowicz.

Kościół św. Krzysztofa

Otwarto „Galerię Młodych”

Podkowiański kościół wzbogacił się o dwa dzieła Gustawa Zemły. Są to wieloelementowe kompozycje, wykonane w brązie, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu (19 i 18 płaskorzeźb).


Warszawa

21.12.2002-05.01.2003 – W Zachęcie odbyła się wystawa: Twórczość Jacka Malczewskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki. Pol- skiej publiczności udostępniono 65 prac artysty: obrazów olejnych, gwaszy, szkiców i akwarel. Na zbiór ten złożyły się dzieła pochodzące m.in. z kolekcji Piotra Dobrzyńskiego, Ukraińskiego Muzeum Narodowego, Lubomirskich, hr. Leona Pinińskiego.

28.02 – W galerii Kordegarda wręczono Nagródy Krytyki Artystycznej im Jerzego Stajudy. Za rok 2001: Izabeli Kowalczyk – za stworzenie i prowadzenie internetowgo pisma „Artmix” oraz działalność krytyczna i naukową, za rok 2002: Gerardowi Blum-Kwiatkowskiemu za wieloletnią działalność jako organizatorowi różnorodnych wydarzeń i instytucji artystycznych i promowanie polskich artystów za granicą. 18.02 – do Klubu Księgarza, na wieczór promocyjny książki Filozofia pod psem, zaprosili nas Andrzej Hausbrandt i Filip – syn Brysia a także Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans Humana w Białymstoku oraz Drukarnia Biały Kruk. Książkę prezentował Stefan Bratkowski a jej fragmenty czytał Henryk Boukołowski.Książki

W ostatnim czasie ukazały się m.in.: