Kronika kulturalna
- 28 marca 2015 roku Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna zaprosił mieszkańców miasta na uroczysty koncert w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE, inaugurując obchody dziewięćdziesięciolecia Miasta Ogrodu Podkowa Leśna. W kościele pw. św. Krzysztofa wykonano Requiem W.A. Mozarta.
- 29 marca, w Niedzielę Palmową, w kościele pw. św. Krzysztofa podkowiański chór Pośrodku Żywota dał koncert dawnych pieśni wielkopostnych Stabat Mater dolorosa.
- 3 kwietnia o godzinie 19 w holu głównym Zachęty odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za rok 2014. Otrzymał ją Jakub Dąbrowski. W czasie gali słuchaliśmy koncertu Mikołaja Wieleckiego.
- Z okazji dziewięćdziesięciolecia Podkowy Leśnej, pod patronatem burmistrza, w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów odbył się XVI Festiwal Muzyczno-Literackie Konfrontacje Podkowa Leśna i Stawisko w kulturze polskiej. Na program trzech kwietniowych spotkań złożyły się: wystawa Dawna Podkowa w obiektywie Lilpopów i Iwaszkiewiczów, prezentacje utworów poety, koncerty, a także prelekcje pracowników muzeum: Małgorzaty Zawadzkiej, Alicji Matrackiej-Kościelny i Roberta Papieskiego (czytelników odsyłamy do stron 9–12 i 14–16 tego numeru). Festiwal zakończyły Improwizacje jazzowe Włodka Pawlika, podkowianina uhonorowanego w zeszłym roku nagrodą GRAMMY.
- Anna Piwkowska, której wiersze i prozę drukowaliśmy w „PMK” (w numerach 48, 53, 61–62, 63), oraz Emilka Bojańczyk, autorka prac reprodukowanych na str. 22 w tym numerze, otrzymały Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii literatury dziecięcej za tekst i ilustracje książki Franciszka, wydanej przez Fundację Zeszytów Literackich (Warszawa, 2014).
- Wystawa dzieł Andrzeja Wróblewskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wróblewski to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Jako repatriant przyjechał z rodziną z Wilna do Krakowa w 1945 roku. Studiował na Wydziale Malarskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Ostatnie trzy lata życia były bardzo intensywnym okresem twórczości, kiedy to artysta wypracował surowy typ figuracji kolorem i zredukowaną formą. Powstały Rozstrzelania, Kolejki i Ukrzesłowieni. Wiosną 1957 roku wyjechał w Tatry i tam zginął.
Książki
-
Edyta Barucka, W szkatułach zieleni. Europejski Ruch Miast Ogrodów 1903–1930 (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2004, publikacja dofinansowana ze środków Wydziału Lingwistyki Stosowanej, Rektora UW oraz Urzędu Miejskiego w Podkowie Leśnej). Zacytujmy fragment recenzji prof. Andrzeja Tyszki: „Książka W szkatułach zieleni ma znaczenie nie tylko dla polskiego czytelnika zainteresowanego historią miast ogrodów lub — szerzej — kulturową interpretacją idei miastotwórczych xx wieku. Jest to praca pionierska w wymiarze europejskim (…), która będzie stanowić punkt odniesienia dla dyskusji trwających wśród urbanistów, architektów, architektów krajobrazu, a także badaczy cywilizacji i kultury. Recenzowana praca jest bowiem pierwszą próbą syntetycznej i panoramicznej charakterystyki ruchu europejskich miast ogrodów pomiędzy rokiem 1900 a III kongresem CIAM (Congres International d’Architecture Moderne), który w 1930 roku odrzucił koncepcję budowy miast ogrodów”.
- Andrzej Tyszka, Abecadło wartości, Zagnańsk–Podkowa Leśna, 2014, wydanie jubileuszowe z okazji 80 rocznicy urodzin autora.
- Beata Wróblewska, Wszystko świetnie, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, Warszawa 2015, projekt okładki Agnieszka Raczyńska. Na okładce czytamy: „Ciepła i mądra opowieść o trzech siostrach, zżytych ze sobą mimo dzielącej je różnicy wieku, o mamie, która próbuje znaleźć własne miejsce poza domową codziennością, i o tacie, któremu trudno zaakceptować, że dzieci nie robią tego, czego oczekują rodzice”.
PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY —> spis treści numeru