PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY, nr 73

Młodzi artyści z Podkowy Leśnej i Komorowa


Anna Okrasko

Anna Okrasko — artystka, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Piet Zwart Institute w Rotterdamie. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Berlinie. W tej chwili przebywa na rezydencji artystycznej Academie Schloss Solitude w Stuttgarcie. W swojej multidyscyplinarnej praktyce artystycznej podejmuje tematy migracji, tożsamości, przestrzeni publicznej.

 

01.jpg

 

02.jpg

Klatki z wideo Anny Okrasko Żona Lota, 2013

 

Emilka Bojańczyk

Emilka Bojańczyk — z wykształcenia grafik, rzeźbiarz oraz matematyk. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz École nationale supérieure de création industrielle w Paryżu. Współzałożycielka studia graficznego Podpunkt. Laureatka m.in. European Design Awards, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku 2014”.

 

unnamed.jpg

 

img_7260.jpg

 

relacje-plakat-wizualizacja2.jpg

Ilustracje do książki Anny Piwkowskiej Franciszka, flamaster, druk offsetowy, 2014
oraz plakat na wystawę Relacje, sitodruk, 2014

 

Marta Kubińska

Marta Kubińska opowiada o sobie: „Pasję malarską rozbudził we mnie pan Michał Moląg, do którego pracowni trafiłam kilka lat temu. Swoje zainteresowania rozwijałam u pani Zofii Broniek w Podkowie Leśnej. Maluję w każdej wolnej chwili w pracowni przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, którą dzielę z malarką Magdaleną Maciejewską”.

 

1.jpg

Bez tytułu, olej na płótnie, 2012

4.jpg

Bez tytułu, olej na płótnie, 2012

 

Marta Szulc

Marta Szulc (ur. 1980) — absolwentka Wydziału Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W jej pracach istotna jest symbioza tradycyjnych mediów, jak akwarela i miedzioryt, z techniką współczesną.

 

moon%20II_mp.jpg

Moon II, akwarela na papierze, 2015

Kailash_mp.jpg

Kailash, akwarela na papierze, 2015

 

Michał Pawłowski

Michał Pawłowski — absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Zajmuje się projektowaniem grafiki wydawniczej i typografią. Prowadzi studio graficzne Kreska i kropka. Mówi o sobie:

„W typografii najbardziej fascynuje mnie wyzwanie, jakim jest stworzenie oryginalnego kroju pisma w dość wąskiej przestrzeni, w której porusza się projektant. Przestrzeni ograniczonej przede wszystkim czytelnością konkretnych znaków alfabetu. Projektowanie liter wymaga wizualnej dyscypliny, specyficznego wyczucia formy i kompozycji, złapania balansu między czernią i bielą, oryginalności kształtu przy jednoczesnym zachowaniu podstawowej funkcji pisma, jaką jest komunikowanie treści. Litery muszą być z jednej strony dostatecznie różne, aby były łatwo rozpoznawalne, a jednocześnie na tyle podobne, żeby sprawiały wrażenie spójnego systemu”.

 

Plansza-1.tif

 

Plansza-2.tif

Yabu — rodzina cyfrowych krojów pisma będąca próbą połączenia dwóch z pozoru odległych i zupełnie do siebie niepodobnych tradycji piśmienniczych: włoskiej kursywy oraz szeroko rozumianego pisma gotyckiego

 

Piotr Gago

Piotr Gago — urodzony w roku 1989 w Pruszkowie, absolwent XXI Liceum im. Hugona Kołłątaja w Warszawie w klasie o profilu filmowym. Po ukończeniu liceum studiował na Wydziale Informatyki w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych oraz na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył PJWSTK z dyplomem magistra inżyniera, specjalisty w dziedzinie baz danych i inżynierii oprogramowania.

 

P1010016.JPG

Bez tytułu, olej na tekturze, 2008

1.png

Bez tytułu, monotypia, tusz, 2007




PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY  —> spis treści numeru