PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY, nr 67

Jej królestwo


Niespodziewanie zostałam zaproszona do Saloniku Literackiego w Milanówku na recital Edyty Geppert. Jej nazwisko zawsze kojarzyłam z powszechnie znanymi piosenkami – takimi, jak Och, życie, kocham cię nad życie czy Jaka róża, taki cierń, ale od dawna nie miałam okazji do słuchania i poznawania jej twórczości. A przecież artystka od lat osiemdziesiątych wciąż występuje na estradzie i gdy tylko reflektor oświetli w mroku jej postać, wiadomo, że koncert będzie niezwykły.

Przygotowując się do spotkania z piosenkarką, nuciłam sobie ulubiony utwór Rimbaud, Aniele Stróżu mój (według Jonasza Kofty) i jakież było moje zdumienie, kiedy rozpoczęła występ właśnie tymi słowami. Z radością słuchałam tej pieśni na żywo, po niej były kolejne ulubione, mniej lub bardziej znane, niektóre nawet zapomniane i znów wykonywane.


Poeci nie zjawiają się przypadkiem,
z niebieskich do nas przybywają stron.
Na zawsze niezgłębioną jest zagadką,
dlaczego z nami los swój dzielić chcą.


Ten fragment tłumaczy (choć nie do końca) możliwość spotkania wybitnej piosenkarki. Za oknem śnieg i mróz, a w sali widowiskowej przy ul. Kościelnej 3 w Milanówku niepospolita osobowość artystyczna i gorąca, niepowtarzalna atmosfera bezpośredniego kontaktu. Również z Piotrem Loretzem, mężem, jak powiedziała – „osobistym personelem”, scenarzystą i reżyserem, a także Krzysztofem Herdzinem przy fortepianie, dzięki któremu wiele dawnych piosenek zyskało nową aranżację.

Przygotowała repertuar, by nie znudzić, nie wyłącznie liryczny, urozmaicony żywymi, wesołymi, dowcipnymi piosenkami w rodzaju Hej człowieku: „Hej człowieku chodź, zmienię cię na lepsze... (....) na gorsze... (...), na drobne...”; czy Ciało (o tym, czego chciało ciało) oraz słynnymi przebojami Za inna („zawsze byłam za inna, za święta, za grzeszna”), a przede wszystkim To się nie sprzeda, pani Geppert.

I tym razem wspaniałomyślnie wyznała:

A kiedy widzę na koncertach w oczach słuchaczy skrawek nieba,
To myślę sobie – dobry Boże, a co mi tam, niech się nie sprzeda.

Piękny program. Piękny występ. Piękny śpiew. Jej królestwo.Grażyna Zabłocka
PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY  —> spis treści numeru