Kronika
- W roku 60. urodzin Piotra Mitznera ukazał się autorski wybór wierszy Wybiór (Tchu, Warszawa 2015). „Tekstualia” uczciły rocznicę numerem specjalnym (1/40/2015). Laudacja Wielka pochwała Piotra Mitznera, uczonego i poety wyszła spod pióra Michała Głowińskiego, a z jubilatem rozmawia Żaneta Nalewajk. O jego twórczości piszą m. in. Jacek Łukasiewicz, Iwona Smolka, Piotr Matywiecki i Leszek Szaruga. Numer daje pojęcie o wszechstronności „uczonego i poety”, z którego dorobku i nam dane było nieraz korzystać (w niniejszym numerze zamieszczamy trzy niepublikowane dotąd wiersze).
- Muzeum w Stawisku prowadzi intensywną działalność pod kierownictwem nowego dyrektora, Mariusza Olbromskiego. 30 VIII odbyło się spotkanie z Izabelą Cywińską oraz projekcja filmu Kochankowie z Marony, a 3 X — wieczór poświęcony Listom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Rozmowę z edytorkami Małgorzatą Bojanowską i Ewą Cieślak prowadził Radosław Romaniuk. 26 X, w ramach nowego cyklu „Z poetami o poezji”, odbyło się spotkanie z Anną Piwkowską, której wiersze publikowaliśmy wielokrotnie w PMK, a 6 XI — z Ewą Paczoską, badaczką literatury, autorką wierszy i piosenek poetyckich.
- 22 XI w sali widowiskowej MOK w Podkowie Leśnej Teatr Bardzo Kameralny pokazał Trzy siostry. „Nasze przedstawienie jest naszą własną podróżą w stronę Czechowa, budowania teatru, aktorstwa, a także w stronę rozmaitych możliwości pracy nad tekstem” — informują nieprofesjonalni aktorzy, którzy umiejętności, zdobywane podczas rozmaitych warsztatów, doskonalą w miarę nabywania własnych doświadczeń scenicznych. Spektakl w reżyserii Natalii Babińskiej został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.
- Z okazji XV-lecia chóru Bogorya 22 XI w grodziskim kościele pw. MB Nieustającej Pomocy odbył się koncert jubileuszowy. Wystąpił obecnie działający chór dziewczęcy i reaktywowany na tę okoliczność poprzedni skład chóru. Chór starszy zaprezentował łacińską muzykę religijną i utwory świeckie polskich kompozytorów współczesnych. Chór młodszy — polską muzykę religijną oraz ludową i dwie kompozycje Marcina Łukasza Mazura do słów Joanny Kulmowej. Na koniec połączone chóry wykonały Ave Maria Mariana Sawy i Żabi jazz (Kulmowa, Mazur). Dyrygowali Marcin Łukasz Mazur (założyciel chóru) i Anna Jasińska.
- Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem… to tytuł wystawy w Muzeum Literatury. „Niezwykłą postać i twórczość Zuzanny Ginczanki — piszą organizatorzy — prezentujemy przy pomocy […] rękopisów i fotografii z prywatnych albumów Ginczanki, jak również poprzez dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób będą odnosić się zarówno do jej życia, jak i poezji”. Wiersze poetki, w wieku 27 lat rozstrzelanej przez gestapo, drukowaliśmy w numerze 56–57.
25 X zmarł w wieku 92 lat Wojciech Fangor, wybitny malarz, rzeźbiarz i grafik, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. W latach 50. tworzył zgodnie z zasadami realizmu socjalistycznego (m. in. znany obraz Postaci), by potem z nim zerwać i zająć się sztuką przestrzenną, minimal artem i op-artem (słynne rozmazane kręgi). Wielki indywidualista, jako jedyny Polak miał autorską wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Zaprojektował m.in. wnętrze dworca kolejowego Warszawa Śródmieście oraz wystrój stacji II linii metra.
PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY —> spis treści numeru