PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY, nr 67

Noty o autorach


Anna Baranowa, ur. 1959 w Dobromilu (Ukraina), historyczka sztuki i krytyczka. Kieruje Sekcją Sztuki Nowoczesnej w Oddziale Krakowskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki UJ. Uczy krytyki artystycznej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Autorka wielu publikacji na temat sztuki XIX i XX wieku. W roku 2010 otrzymała – na wniosek Collegium Artium – Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej (ca.org.pl/baranowa).

Wojciech Dudzik – teatrolog i kulturoznawca, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Mieszka w Brwinowie

Mirosław P. Kruk – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i kustosz w Dziale Sztuki Cerkiewnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Zajmuje się kulturą i historią sztuki Europy okresu średniowiecza i czasów nowożytnych, szczególnie Słowiańszczyzny i Bizancjum, a także dziejami kultury Kościoła Wschodniego w dawnej Rzeczypospolitej, zwłaszcza historią malarstwa ikonowego, w odniesieniu do innych ośrodków malarstwa ortodoksyjnego. Jego dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt publikacji.

Jan Andrzej Walc, ur. 1977 w Warszawie. Studiował pedagogikę na UW, a następnie ukończył Studium Europy Wschodniej UW. Zapalony podróżnik, szczególnie zainteresowany Rosją i krajami byłych demokracji ludowych. Od kilku lat pracuje jako tłumacz.

Henryk Waniek, ur. 1942 w Oświęcimiu, malarz i pisarz. Zajmuje się również grafiką książkową i krytyką artystyczną. Jego eseje, poświęcone ziemi śląskiej, zostały wydane w trzech książkach: Hermes w Górach Śląskich (1944), Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca (1960), Pitagoras na trawie (1997). Laureat Nagrody Fundacji Kultury w 2003 roku za powieść Finis Silesiae, rok poźniej nominowanej do nagrody Nike.

Piotr Wojciechowski, ur. 1938, pisarz, dziennikarz i reżyser filmowy. Laureat nagrody literackiej im. Wilhelma Macha, nagrody im. Kościelskich, nagrody PEN-Clubu oraz nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Czerwiec 2011. Opublikował między innymi: Kamienne pszczoły, Czaszka w czaszce, Wysokie pokoje, Manowiec, Opowiadania beskidzkie, Obraz napowietrzny, Szkoła wdzięku i przetrwania, Doczekaj nowiu, Serce do gry.

Paulina Matuszewska, ur. 1989 w Warszawie. Od czasu ukończenia studiów licencjackich na polonistyce łączy podróżowanie z pracą wolontariuszki. Mieszka w Podkowie Leśnej.

Agata Watemborska, ur. 1989 w Warszawie. Studentka IV roku filologii polskiej na UKSW. Mieszka w Podkowie Leśnej.

Maria Wróblewska, ur. 1986 w Warszawie. Absolwentka studiów iberoamerykańskich i iberyjskich na UW, doktorantka kulturoznawstwa w SWPS. Na życie zarabia w agencjach reklamowych, po pracy oddaje się Fundacji Kultury Brazylijskiej „Terra Brasilis”. Mieszka na pograniczu Podkowy i Brwinowa.




PODKOWIAŃSKI MAGAZYN KULTURALNY  —> spis treści numeru