Piotr Mitzner

Zapisane w RosjiBudowaliśmy w tajdze. Już zmierzchało i byliśmy dobrze wstawieni, kiedy przyleciał helikopter, żeby zabrać nas na kwatery. Dobra, lecimy. Misza pali papierosa. Pilot krzyczy:

Ty, zgaś, na pokładzie jest beczka ropy!

No to Misza otwiera drzwi i frrru! Wywiało go razem z petem. Trzysta metrów nad ziemią. Co robić? Pilot odstawił nas na miejsce i wraca. Patrzy - coś się rusza. Wciągnęli go po drabince. Żywy, cały. Wpadł w śnieg. Tylko wrzeszczy:

Gdzie moja czapka?

Opisali go w gazetach - rejonowej i centralnej. Że taki fenomen. ,,Osiemnasty skok bez spadochronu''. Bo służył w powietrzno-desantowych i siedemnaście razy już skakał.

Jadę ja kiedyś autobusem i opowiadam koleżce, jak to było. A tu odwraca się facet siedzący przed nami. Misza! Mówi:

Dobrze gadasz. Pięknie. Ale potem była niezła chryja! Na co mi sława? Człowieku, przecież ja się ukrywałem w tej tajdze, żeby nie płacić alimentów. No i znalazła. Mordę obiła. Kompletny upadek.
To było na froncie afgańskim. Staliśmy w całkiem zrujnowanej wiosce. W ruinach i pustych domach pełno żmij. Siedzę kiedyś, jem konserwę, a tu wypełza jedna i na mnie patrzy. Rzuciłem jej kęs. Następnego dnia to samo. Tylko już nie jedna. Tak się zabawiałem. Koledzy mówili na mnie: karmiciel żmij.

Wreszcie ostatni dzień służby. Wieczorem poszedłem pożegnać się z moimi żmijkami. Mogłem już ich dotykać. Jedna wpełzła mi na rękę i dalej po ramieniu. Myślę - kiepsko.

Oplotła mi szyję i nie puszcza. Więc siedzę. Noc zimna. I tak do rana. O świcie puściła. Wróciłem do swoich. Patrzę, a tu rzeź, pełno krwi, wszyscy zabici. Nocą wyrżnęli ich partyzanci.
Poddać się szczurom.
Tak na ślepo?
Czego chcą szczury,
kiedy zmrok wtapia
nogi w podłogę,
kiedy ręce nie mogą
dosięgnąć głowy?

Poddać się szczurom.
W biały dzień?
Poddać się białym gołębiom
wbitym na bagnet
parlamentariusza
idącego z osmalonego
Białego Domu
do domu.

Moskwa, 4 października 1993Opustoszała Twerska
przekraczaliśmy barykady
rewolucja pachniała moczem
wzniosłe brzozy
na błękitnym niebie
i tylko gdzieś daleko
strzały w mrowisko
strzały w pusty brzuch
w kremlowskie zegarki

ręce wyciągnięte
po kromkę chleba

nóż rozcina
czerstwy chleb wielkiego kraju

grzbiet zgięty w łuk
wypuścił strzałę
która zaczęła krążyć
po Sadowom Ka'lcu

Moskwa, 5 października 1993Są to dwie, prawie dokładnie spisane przeze mnie opowieści przypadkowo spotkanych Rosjan - inżyniera pracującego w Republice Komi oraz chłopaka, który służył w wojsku i walczył na froncie afgańskim. Dodałem do nich dwa wiersze napisane w Moskwie podczas zeszłorocznej próby zamachu stanu.
Podkowiański Magazyn Kulturalny  [ Strona główna ]  [ Archiwum ]